Náš web se teprve připravuje. Prosíme, omluvte dočasné chyby. Děkujeme! :-)

ČÍNA - ŠANGHAJ

DRONOVÁ SHOW MÍSTO KLASICKÉHO OHŇOSTROJE

Inspirace z Číny

 

Během loňských novoročních oslav svět obletělo famózní video ze Šanghaje. V metropoli se mělo před půlnocí k nebi vznést na 2 000 dronů opatřených světly různých barev. Ty pak ve vzduchu vytvářely všemožné formace – od světelných koulí připomínajících skutečný ohňostroj, přes čínské znaky a symboly, běžící postavu muže (symbolizující úspěchy země), odpočítávání, až po obrazec čísla 2020. Výsledná světelná show byla úchvatná.

 

Posuďte sami:

 

Brzy se však začaly objevovat stížnosti obyvatel i návštěvníků Shanghaie, že se jedná o podvrh a že žádná famózní show v předvečer Nového roku k vidění nebyla!

 

Pozdější vyjádření vlády pak potvrdila, že se navečer 31. prosince skutečně oficiální oslavy nekonaly a video, které obletělo svět, bylo natočené několik dní předem.

 

Ač jim to mohli zklamaní návštěvníci hořce vyčítat, byly zveřejněny minimálně dva pádné důvody pro jejich rozhodnutí:

  1. snaha zajistit hladký průběh vysílání (nenarušený technickými potížemi či zhoršeným počasím) a
  2. bezpečnostní důvody.

 

Roku 2014 totiž došlo v Číně k velké tragédii!

 

Během novoročního ohňostroje bylo v davu k smrti umačkáno na 40 lidí. Od té doby jsou v Číně prosazovány mírnější formy oslav, aby již nedošlo k takové davové panice jako tenkrát.

 

My zde však na dronovou oslavu ze Šanghaje vzpomínáme hlavně z toho důvodu, že se jedná o výbornou a velice efektivní alternativu ke klasickým ohňostrojům.

 

Jak je známo, mnoho velkých čínských měst bojuje se smogem. Jsou dny, kdy v Šanghaji nedohlédnete pět metrů před sebe a vyrazit do města bez respirátoru je hazard - a to nejen kvůli současné epidemii Covid19 (2020). Proto zde ovzduší znečišťující "rachejtle" nepřipadají v úvahu.

 

Dalším důvodem, proč se jistě v Číně přiklonili ke světelné show, je již zmíněný bezpečnostní faktor. Při poletování osvětlených dronů by nemělo dojít k takové panice, jaká může nastat při vybuchování ohňostrojů.

 

Zároveň bylo díky výběru dronové show zmírněno utrpení zvířat a sníženo riziko jejich zranění či úmrtí.

 

I z estetického hlediska sklidila dronová show velkou chválu. Proč tedy lpět na klasických ohňostrojích?

 

Tak snad se i u nás bude nadále více a více upouštět od klasických ohňostrojů.

 

Hail dronové show!

zduř buřt Brambora

 

Další neohňostroje z Číny: https://www.youtube.com/watch?v=BjRb6u_PQwQ