Náš web se teprve připravuje. Prosíme, omluvte dočasné chyby. Děkujeme! :-)

ČÍNA - ŠANGHAJ

DRONOVÁ SHOW MÍSTO KLASICKÉHO OHŇOSTROJE

Inspirace z Číny

 

Během loňských novoročních oslav svět obletělo famózní video ze Šanghaje. V metropoli se mělo před půlnocí k nebi vznést na 2 000 dronů opatřených světly různých barev. Ty pak ve vzduchu vytvářely všemožné formace – od světelných koulí připomínajících skutečný ohňostroj, přes čínské znaky a symboly, běžící postavu muže (symbolizující úspěchy země), odpočítávání, až po obrazec čísla 2020. Výsledná světelná show byla úchvatná.

 

Posuďte sami:

 

Brzy se však začaly objevovat stížnosti obyvatel i návštěvníků Shanghaie, že se jedná o podvrh a že žádná famózní show v předvečer Nového roku k vidění nebyla!

 

Pozdější vyjádření vlády pak potvrdila, že se navečer 31. prosince skutečně oficiální oslavy nekonaly a video, které obletělo svět, bylo natočené několik dní předem.

 

Ač jim to mohli zklamaní návštěvníci hořce vyčítat, byly zveřejněny minimálně dva pádné důvody pro jejich rozhodnutí:

  1. snaha zajistit hladký průběh vysílání (nenarušený technickými potížemi či zhoršeným počasím) a
  2. bezpečnostní důvody.

 

Roku 2014 totiž došlo v Číně k velké tragédii!

 

Během novoročního ohňostroje bylo v davu k smrti umačkáno na 40 lidí. Od té doby jsou v Číně prosazovány mírnější formy oslav, aby již nedošlo k takové davové panice jako tenkrát.

 

My zde však na dronovou oslavu ze Šanghaje vzpomínáme hlavně z toho důvodu, že se jedná o výbornou a velice efektivní alternativu ke klasickým ohňostrojům.

 

Jak je známo, mnoho velkých čínských měst bojuje se smogem. Jsou dny, kdy v Šanghaji nedohlédnete pět metrů před sebe a vyrazit do města bez respirátoru je hazard - a to nejen kvůli současné epidemii Covid19 (2020). Proto zde ovzduší znečišťující "rachejtle" nepřipadají v úvahu.

 

Dalším důvodem, proč se jistě v Číně přiklonili ke světelné show, je již zmíněný bezpečnostní faktor. Při poletování osvětlených dronů by nemělo dojít k takové panice, jaká může nastat při vybuchování ohňostrojů.

 

Zároveň bylo díky výběru dronové show zmírněno utrpení zvířat a sníženo riziko jejich zranění či úmrtí.

 

I z estetického hlediska sklidila dronová show velkou chválu. Proč tedy lpět na klasických ohňostrojích?

 

Tak snad se i u nás bude nadále více a více upouštět od klasických ohňostrojů.

 

Hail dronové show!

zduř buřt Brambora

 

Další neohňostroje z Číny: https://www.youtube.com/watch?v=BjRb6u_PQwQ

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení