Náš web se teprve připravuje. Prosíme, omluvte dočasné chyby. Děkujeme! :-)

HISTORIE OHŇOSTROJŮ

Úplně první zmínky o ohňostrojích pocházejí z Číny a jsou přibližně 2000 let staré

 

V této době byla poprvé náhodně vyrobena první „petarda“

 

Legenda praví, že čínský kuchař smíchal dřevěné uhlí, síru a ledek. Směs byla vměstnána do ucpané bambusové trubičky a zapálená. Následně explodovala. Zvuk, který vznik byl tak hlasitý, že vyděsil všechny lidi. Přece jen byl tento zvuk pro lidi zcela neznámý a nový. Číňané proto začali věřit, že pokud dokáže zvuk vystrašit lidi a zvířata, dokáže vystrašit a zastrašit i zlou sílu NIAN (mýtická bytost). Ta totiž údajně požírala úrodu i lidi samotné.

 

A tak během oslav lunárního Nového roku házeli Číňané do ohně tyto bambusové trubičky naplněné směsí, aby zahnali všechny zlé síly a zajistili si tím štěstí a blahobyt po zbytek následujícího roku. Brzy však začali používat tyto petardy i na svatbách a jiných oslavách.

 

Jiné zdroje pak přisuzují vznik ohňostroje až době vzniku střelného prachu (9. století n.l.).

 

Tak jako tak je ale za kolébku ohňostrojů považována Čína.


Ve 13. století přivezl Marco Polo z Asie do Evropy mnoho novinek

 

Mezi ně patří i střelný prach

 

Kvůli němu se v Itálii rozmohly zábavy spojené s doprovodem ohňostroje.

 

Italové byli tedy první v Evropané, kteří začali střelný prach využívat k výrobě ohňostrojů. Následně se přidalo i nynější Německo. Společně s Itálií se v 18. století staly velmocemi ve výrobě ohňostrojů v Evropě.


V dnešní době je výrobcem ohňostrojů číslo jedna Čína

Za to pochopitelně může fakt, že se v 90. letech 20. století začala otevírat okolnímu světu. Proto zde v tuto dobu začaly vznikat první soukromé továrny, které navázaly přímý kontakt s odběrateli po celém světe.